Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Legendární středopolař S.K. ČB a Meteoru František Házl by oslavil 107. narozeniny

 
čtvrtek, 23. února 2017, 12:58

Dnes by oslavil sto sedmé narozeniny František Házl. Ve třicátých letech minulého století byste v Divizi českého venkova nenašli lepšího záložníka a tvůrce hry. Byl jedním z prvních profesionálů z éry šéfa S.K. České Budějovice Leopolda Hájíčka.

Rodák z Přelouče začínal s fotbalem v dorostu Pardubic. Pro jeho talent a jedinečný a typický způsob hry mu byl předurčen post středopolaře. V jihočeské metropoli se poprvé objevil v roce 1930 po krátké štaci v Sušici. Celou řadu let byl pilířem zálohy S.K. Č. Budějovice. Měl nemalý podíl na dvou titulech Mistra českého venkova v letech 1932 a 1933. Nechyběl ani na památném zájezdu do Pobaltí mezi dvanácti statečnými v pětatřicátém roce.

Do Meteoru přišel na začátku roku 1938 po štaci v ligové Viktorii Plzeň. Z jeho bohatých zkušeností těžilo mladé mužstvo Meteoru, kde byl kapitánem a zároveň hrajícím trenérem. Zelenobílí si vybojovali účast v divizi (1941) a vyrovnanou a otevřenou partii dokázali sehrát i se Spartou Praha v semifinále Českého poháru na hřišti u plynárny, v němž prohráli se ctí 2:5.

V březnu 1943 sehrál za dvacet let bohaté kariéry tisící zápas. Patřil mezi bezchybné exekutory pokutových kopů. Pravidelně byl nominován do výběru župy a XI. Budějovic. Po válce se ujal trénování v českobudějovické Slavii, s Čeňkem Píchou zaskakoval v sestavě oslabeného Stadionu.

Jako trenér působil v Rudé hvězdě ČB a Dukle Hraničář ČB. Jeho rukama prošlo několik známých fotbalistů. „Měl jsem štěstí, že si mě všiml pan Házl. Tehdy trénoval českobudějovický Hraničář a domluvil se s vedením Čtyráku, že ani nepůjdu na výběr do Tábora, ale rovnou k němu,“ vyprávěl o vojančení u pohraničníků Josef Jodl, další ikona budějovického fotbalu.

František Házl získal několik ocenění za rozvoj fotbalu. Zemřel v roce 1987 ve věku 77 let. Výborného fotbalistu, který i přes řadu nabídek nikdy neopustil Černou věž, připomíná nově vydaná kniha Zlaté okamžiky českobudějovického fotbalu.

Napsal(a) Michal Průcha
 


 

Reklamní sdělení

Reklama