Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Naše projekty

pondělí, 15. dubna 2019, 12:35

Společnost Jihočeská fotbalová se dlouhodobě věnuje popularizaci a podpoře amatérského fotbalu. Vydavatelskými aktivitami oprašuje zapomenutou historii fotbalu v Jihočeském kraji a v Českých Budějovicích. Prvotinou byla encyklopedicky pojatá kniha Jihočeské fotbalové kluby (2013), o rok později historický stolní kalendář 110 let českobudějovické kopané 1905 – 2015 a úspěšná výstava Fotbal pod Černou věží (2015). Mezi početnou návštěvou byl i předseda FAČR Miroslav Pelta. V roce 2016 jsme vydali ojedinělou publikaci o historii fotbalu v Českých Budějovicích pod názvem Zlaté okamžiky českobudějovického fotbalu. Rok 2019 byl spojen s vydáním knihy 100 let jihočeského fotbalu k jubileu Jihočeské župy footballové, dnešního Jihočeského KFS.

Zatímco fotbalové publikace se zpravidla zaměřují na nejslavnější kluby a životní příběhy jejich hvězd, tahle se naopak věnovala historii jihočeských klubů z vaší obce nebo ulice, představila jejich znaky a připomněla obětavé lidi, o nichž se nikdy nepsalo. Je to ojedinělá kniha o fotbalovém životě jižních Čech. Autoři na 120 stranách vytvořili encyklopedický přehled všech současných jihočeských fotbalových klubů.


Pro milovníky historie připravili autoři pozoruhodný tištěný titul a jedinečnou novinku v jihočeské metropoli. Historický stolní kalendář pro rok 2015 věnovaný výročí fotbalu pod Černou věží nabídl řadu pozoruhodných informací. Chronologicky představil na unikátních dobových snímcích významné události a mužstva z historie fotbalu ve městě, bonbónkem navíc jsou medailonky slavných budějovických hráčů.


Výstava získala podporu sportovní komise a rady města a stala se součástí akcí v rámci 750 let Českých Budějovic. Na 32 panelech byly představeny úplné počátky kopané ve městě, sahající na konec 19. století, první kluby, vybudovaná a později zaniklá fotbalová hřiště i slavné okamžiky a hráči. Návštěvníky postupně provedla jednotlivými milníky jubilejních 110 let, které uplynuly od založení prvního klubu pod názvem AFK. Výstava měla mimořádný ohlas a stala se jednou z nejsledovanějších v DK Metropol.

 


Možná budete překvapeni, co všechno ještě ze sportovní historie jihočeské metropole nevíte, zalistujete-li knihou Zlaté okamžiky českobudějovického fotbalu autorské dvojice Michal Průcha a Zdeněk Zuntych. Pro fanoušky nejpopulárnějšího sportu to bude působivé čtení. Už proto, že poprvé dostávají do ruky ucelený, pohled na jeho místní dějiny, obohacený navíc badatelským objevem, že k založení Sportovního klubu Č. Budějovice došlo již 2. března 1900, tedy o plných pět let dříve, než se dosud uvádělo! Tím se město řadí mezi první místa v Čechách, kde tehdy pramálo oblíbená kopaná psala úvodní kapitoly. Kniha vás zavede nejen na vyhrocená městská derby Meteoru s SK ČB, Sparty se Slavií o krále Lineckého předměstí nebo Dynama a Slavoje ve II. lize, ale i do míst, kde kdysi stávala fotbalová hřiště, dnes dávno zapomenutá. Ať to bylo u Dlouhého mostu (1920), u jatek (1929), u plynárny (1930), u Jižní zastávky (1934), u Šroubárny (1957) nebo v suchovrbenském Dolíčku (1929). Za bonus pak lze považovat 80 profilů hráčů z doby dávné i současné, stejně jako statistický seznam všech hráčů, kteří kdy nastoupili v českobudějovickém dresu v I. lize. Další informace o knize i jejich autorech nabízí web fotbalpodcernouvezi.cz.


Když byla v neděli 16. března 1919 založena v Táboře Jihočeská župa footballová, noviny to přešly bez zájmu. Na pár řádcích to zaznamenaly jen Národní listy o tři dny později. Přitom šlo o přelomovou událost. Jihočeský fotbal, mající prokazatelně kořeny už na konci 19. století, dostal první organizaci, která zastřešila zdejší kluby, připravila župní soutěže a postupně do něho vnesla řád, systém a organizaci.

Pro fanoušky krajského fotbalu na jihu Čech to je opravdová studnice informací. Jako na dlani mají celé dějiny zdejší kopané sezonu po sezoně. Od chaotických počátků, přes klíčové okamžiky a události, poznají všech 95 krajských šampionů i 28 mužů, kteří župu a svaz řídili. A také mohou studovat kompletní tabulky od prvního krajského Mistrovství po dnešek.

100 let jihočeského fotbalu


 

 


 
Reklama