Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Mladý trenér Dominik Smutný získal A licenci. Klub pořídil mládeži Veo2 kameru

 
sobota, 23. července 2022, 16:41

Táborsko - Jedním z mladých mládežnických trenérů FC SILON Táborsko, který dosáhl vysokého vzdělání - licence A - je Dominik Smutný, hlavní trenér kategorie U17. I on je přesvědčen, jak velkou váhu má trenérská edukace při výchově talentovaných hráčů. Klub se snaží trenérům zlepšovat materiální podmínky pro práci. Posledním počinem je nákup Veo2 kamery pro nahrávání zápasů či přípravy.

Můžete se na úvod jako trenér představit, co máte za sebou etc.
"Po sloučení klubů FK Tábor a Spartak MAS Sezimovo Ústí jsem prošel jako hráč všemi dorosteneckými kategoriemi Táborska. A už v té době jsem věděl, že se chci jednou věnovat trenéřině. I proto jsem už v 15 letech vystudoval trenérskou B licenci. Bohužel jsem se na konci dorosteneckého věku vážně zranil a musel jsem přestat s fotbalem na 2 roky. Ale jelikož jsem fotbal miloval a chtěl jsem u něj zůstat, tak jsem se hned zapojil jako trenér k mladším žákům, kde jsem trénoval 6 let. Poté jsem přešel k dorosteneckým kategoriím, kde začínám třetí sezonu u kategorie U17. Za 8 let mé trenérské kariery mi prošli rukama hráči, kterým se podařil posunout do větších mužstev, jako je Sparta, a někteří už si odbyli i premiéry v první nebo druhé lize."

Nedávno jste dokončil studia trenérské A licence. Co takové studium obsahuje, kde a jak dlouho se absolvuje?
"V první řadě je důležité říct, že už jenom dostat se na studium této licence je velmi obtížné. Přijímací zkoušky se skládají z písemného testu a následné ústní zkoušky. Kapacita kurzu je omezena na 25 lidí a zájem o tento kurz je veliký. Následné studium se skládalo ze šesti třídenních výukových kurzů rozložených cca do 10 měsíců. Během těchto kurzů jsme probírali jak teoretickou část fotbalu, jako je například fyziologie, anatomie, psycholoie nebo pedagogika, tak i praktickou s reprezentačními trenéry přímo na hřišti. Poté následovala závěrečná ústní zkouška skládající se ze všech probraných okruhů. Kurz jsem absolvoval na Moravě, dvakrát v Uherském Hradišti, dvakrát v Brně, jednou v Ostravě a na závěr v Olomouci."

Co pro vás licence znamená a co vám licence umožňuje?
"Znamená to pro mě velmi mnoho, je to zase další krůček v mé trenérské kariéře, který je velmi důležitý. Díky této licenci můžu být hlavním trenérem u mládežnických kategorií nebo i hlavním trenérem v třetí lize nebo asistentem v druhé a první lize dospělých."

FC SILON Táborsko klade důraz na vzdělání mládežnických trenérů. Jak vnímáte tento trend vy, proč je podle vás edukace trenérů důležitá?
"Fotbal se neustále vyvíjí, a i proto je důležité se vzdělávat v moderních trendech. Bez vzdělávání by nebylo možné držet krok s dobou, a pokud se chceme rovnat těm nejlepším, což ambice našeho klubu jsou, tak dbát na vzdělání trenéru je alfa i omega. A i proto jsem velmi rád, že se klub snaží podporovat vzdělávání trenérů."

Co může nevzdělaný trenér například u mládeže pokazit?
"Je toho mnoho, ale především špatným vedením může trenér hráče zkazit jak po fyzické, tak i psychické stránce a v některých případech i přivodit zranění hráčům. V nejhorším případě může fotbal znechutit takovým způsobem, že s fotbalem skončí a zanevře na něj."

Jaké jsou vaše trenérské plány, přání, předsevzetí?
"Plány jsou následující: připravit se a zvládnout nadcházející sezonu s U17. Tato sezona bude asi nejtěžší v historii Táborska. Z důvodu reorganizace soutěží se z dvou českých lig udělala jedna pro 20 mužstev. A čeká nás 38 utkání s nejlepšími týmy z Čech, jako jsou například Sparta, Slavia, Liberec či Jablonec. A moc bych si přál, abychom byli důstojným soupeřem a skončili ve středu tabulky. A připravili kluky do dospělého fotbalu a zároveň, aby se každý rok podařilo posunout naše odchovance do A týmu pro druhou ligu."

Klub FCT investuje i do materiálního vybavení, viz nákup Veo2 kamery. Mohl byste nám říct, k čemu bude sloužit, jak funguje, kolik stála, z čeho se pořídila?
"Předně bych chtěl poděkovat sponzorům a vedení klubu, bez kterých bychom tuto technologii nepořídili. Kamera Veo2 je nejmodernější technologii v oblasti nahrávání zápasů. Umožňuje nahrávat zápas bez přítomnosti kameramana díky umělé inteligenci, která dokáže sledovat pohyb míče po hřišti. Následný software dokáže vyhodnotit celý záznam a vystřihnout situace ze hry, jako jsou branky, rohové kopy či přímé kopy. A tím velmi usnadnit práci nám trenérům. Kamera bude sloužit mládežnickým kategoriím k nahrávání a analýze zápasů, bez kterých se moderní fotbal neobejde."

Umožní kamera fanouškům přenášet streamované přenosy zápasů? Za jakých technických podmínek?
"Pokud se vše podaří, tak si budou moci fanoušci pustit některé zápasy dorosteneckých kategorií live na svých telefonech pomocí aplikace Veo Live, kde si stačí přidat náš klub do oblíbených, a vždy, když se spustí přenos, přijde oznámení o zahájení vysílání."

Napsal(a) Luboš Dvořák | Foto FC Silon Táborsko