Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Předváděli jsme velmi dobrý fotbal, ale trápila nás koncovka, rekapituluje podzim Roman Nádvorník

 
pátek, 8. prosince 2017, 10:11

Druholigový tým FC MAS Táborsko zažil na podzim ve Fortuna národní lize svým způsobem premiéru. Do soutěže vstoupil s výrazně omlazeným kádrem, který měl málo zkušeností. A přesto předváděl pohledný fotbal. Bohužel scházela větší branková efektivita, řadu zápasů tým nedotáhl do vítězného konce, a tak mu po podzimu patří 11. příčka tabulky s 18 body. Za podzimní částí sezony se ohlíží trenér FCT Roman Nádvorník.

Osmnáct bodů by Táborsko před sezonou bralo, ale teď se zdá, že je to málo. Je to tak?
„Musím se vrátit úplně na začátek. Nám tady zůstalo sedm hráčů. Přivedli jsme dalších třináct, kteří v životě druhou ligu nehráli. Před soutěží jsme si určili jednoznačný úkol a tím je záchrana. Po podzimu jsme chtěli mít takový bodový zisk, abychom byli na jaře konkurenceschopní a stále mohli hrát o udržení. Z tohoto pohledu jsme cíl určitě naplnili. V tabulce jsme jedenáctí, bodový odstup na posledního máme sedm bodů, což jsou dneska tři zápasy. To je také důležité. Osobně si myslím, že všechny mančafty od osmého místa dolů budou hrát o sestup. Já ale věřím, že my z toho na jaře utečeme. Soutěž je velmi vyrovnaná. V sedmi, osmi mužstvech se budeme prát o to, kdo dostane černého Petra. Věřím, že my to nebudeme, protože náš herní projev se po prvních zápasech velice zvednul. Myslím si, že jsme předváděli dobrý fotbal, ale trápila nás koncovka. Na to vysoké množství gólových šancí, které jsme si vypracovali, jsme měli malé procento proměnění. Trénovali jsme to, dělali jsme pro to maximum. To, že máme osmnáct bodů, je pro mě trošku zklamání. Měli jsme mít tak o čtyři více, kolem dvaadvaceti. Zřejmě rozhodly naše nezkušenost, naivita, malý důraz v soupeřově šestnáctce, abychom zápasy v rozhodujících fázích dohráli do vítězného konce.“

O horší koncovce byla řeč. Také vás srážely individuální chyby. Vyvěrá obojí z mladickosti a nezkušenosti týmu?
„Je to souhra obojího. Naši hráči mají velké předpoklady se prosadit ve druhé lize a někteří mají předpoklady posunout se o level výše – dostat se do první ligy. Cesta je ale dlouhá. Pro naše mladé hráče je dobré, že jsou ve správný okamžik ve správném klubu, kde tu šanci dostávají, není tu tak velká konkurence. Mají šanci, aby se vyhráli. To přináší okamžiky, o kterých se bavíme. Když se na hřišti láme chleba, když bychom potřebovali větší fotbalovou zkušenost, agresivitu, větší tah do koncovky, tak nám to trošičku chybí. Na jaře by to mělo být lepší, protože hráči budou mít pár zápasů za sebou.“

Vzpomenete si, pracoval jste někdy s tak velkým množstvím mladých hráčů?
„Nepracoval jsem nikdy s tolika hráči v juniorském věku, ale pracoval jsem s fotbalisty, kteří neměli zkušenosti z dané soutěže a byli už starší. Měli kolem čtyřiadvaceti, pětadvaceti lety, ale v mužském fotbale už měli něco odehráno. Věděli, jak se ke konkrétním situacím postavit. My máme řadu juniorů, kteří nikdy mužský fotbal nehráli a teprve se ho učí hrát. V některých fázích mi připadalo, že jsme byli něco jako vojenský klub, ale přesto si myslím, že jsme podzim zvládli dobře a o naší práci se dobře mluvilo. Tři naši hráči se dostali do národního mančaftu do dvaceti let. To ukazuje na progres hráčů, kteří sem přišli. Doufám, že budou u nás působit dál, že se nám podaří je udržet, že tu odehrají ještě jaro a půjdou výkonnostně nahoru.“

Základem úspěchu je neprohrávat domácí zápasy, každé mužstvo si chrání domácí stadion, kde se snaží co nejvíce bodovat. Táborsko v Kvapilově ulici z osmi zápasů jen třikrát vyhrálo. Čím to?
„Těch vysvětlení je více. Záleží na tom, jaké mančafty doma máte. Za druhé, a na to se nechceme vymlouvat, začali jsme nastupovat na novém stadionu, sžívali jsme s ním stejně jako soupeři. Chtěli jsme z Kvapilky udělat nedobytnou tvrz, ale někdy až z moc velké snahy pramenilo, že jsme nebyli tak kvalitní v koncovce. To nás mrzí.“

Nicméně jste doma divákům předvedli krásné výkony. Vzpomenu jen vítězství nad silným Třincem nebo bezgólovou remízu v derby s Dynamem, kdy jste měli většinu zápasu jasně navrch…
„V našem případě to nebylo o tom, jestli hrajeme doma, nebo venku. Máme svůj styl, který jsme chtěli hrát. Snažili jsme se ho předvádět v domácím prostředí i ve venkovních zápasech. V domácím prostředí je to těžší, protože soupeř nehraje tak otevřeně, hraje více ze zadních pozic. Venku se naši soupeři snažili hrát mnohem více dopředu, takže jsme využívali větší okénka v soupeřově obraně. Nerozděloval bych to ale na domácí a venkovní zápasy.“ 

Vybral byste jedno utkání podzimu, kdy mužstvo hrálo přesně to, co od něho chcete?
„Bylo to derby s Budějovicemi. Takto kvalitní mančaft, kterým k nám přijel – v té době byl na prvním místě tabulky, měl šňůru, kdy neprohrál – jsme jednoznačně přehráli. Množství stoprocentních šancí, které jsme si vypracovali, to bylo na dva, na tři zápasy. Náš herní projev v tomto zápase byl asi nejlepší. Chyběly jen naše góly…“

Gólů mužstvo dalo za podzim dvacet, přičemž jedenáct vstřelili dva hráči, Musiol a Nešický. Domnívám se, že chyběly branky i od jiných jmen.
„To nás brzdilo. Neměli jsme více hráčů schopných dát gól. Dávat branky, to je tak trochu dar. Někteří hráči mají takové předpoklady už od dorostu a je vidět, že góly dávat budou. Umějí se dostat do ofenzivních pozic. Jsou to třeba krajní záložníci. Za očekáváním v tomto ohledu zůstal Matej Mrsić, jehož herní projev je výborný, ale já bych od něho očekával více gólů. Šance měl, ale to je přesně to, o čem se bavíme. Mrsić je cizinec, hraje první rok českou druhou ligu, s tou soutěží se sžívá, potřebuje nabrat zkušenosti. Myslím si, že během dalšího půlroku to bude rozdílový hráč, který bude dávat hodně gólů a rozhodovat zápasy.“

K jaru tedy hledíte s optimismem. Věříte, že tým získal zkušenosti a že je zúročí?
„Alfou a omegou jara bude, zda se nám podaří teď v zimě udržet mužstvo pohromadě. Nešický nebo Mrsić se stali svými výkony nadstandardními hráči, kteří se vyprofilovali.“

Z mužstva odchází Jan Štohanzl, který měl jen krátkodobou smlouvu. To můžete potvrdit?
„Honza, když sem přicházel nám pomoci, tak chtěl jen smlouvu na tři měsíce do zimy. Jasně deklaroval, že chce odejít ještě někam do zahraničí. Podle mých informací bude působit někde v Rakousku ve druhé nebo třetí lize.“

Pohyb se v kádru tedy dá očekávat?
„Nějaký pohyb nastane. Uvidíme, kdo z klíčových hráčů nám odejde a koho se nám povede přivést a adekvátně odchody nahradit. Náš klub má určité finanční možnosti a někteří hráči klub svými výkony přerostli.“

Pojďme krátce k zimní přípravě. Základem bude účast na Tipsport Cupu ve skupině s Bohemians 1905, Varnsdorfem a Olympií Praha?
„Tipsport Cup je v prvních čtrnácti dnech, co se zimní přípravou začínáme. Je to tradiční turnaj, kde máme ve skupině kvalitní mančafty. Je trochu problém, že do těchto zápasů jdete z tvrdé přípravy s těžkýma nohama, po absolvování velké zátěže, ale zase nám to ukáže kromě fotbalových kvalit také morálně volní vlastnosti hráčů, jak jsou schopni s únavou pracovat.“

Kdybyste si zahrál na prognostika, jak dopadne jaro ve FNL, kdo jsou adepti na postup a sestup?
„Co se týče sestupu, tak věřím, že my to nebudeme. Věřím, že se v jarních kolech bodovým ziskem sestupu co nejvíce a co nejdříve vzdálíme. Sestup nikomu nepřeji, takže nebudu ani nikoho zmiňovat. Každý se snaží pro záchranu udělat maximum, je to nepříjemná situace pro všechny ohrožené. A co se týká situace nahoře, tak postoupí Opava a myslím si, že také Příbram.“

Napsal(a) Luboš Dvořák/FCT | Foto Jan Škrle