Vítězství juniorky Dynama nad Vysočinou stanovily dva Švantnerovy góly v závěru

neděle, 20. listopadu 2016, 22:57

Utkáním 14. kola Juniorské ligy se mladíci Dynama na Složišti rozloučili pro letošní podzim s domácími fanoušky. Byl to vítězný epilog, přestože svěřenci trenéra Petra Skály v prvním poločase hráli špatně a zdálo se, že nenavážou na předchozí dobrý výkon v Brně (výsledek 1:1). Inkasovali krátce před přestávkou a zvedli se teprve v posledních dvaceti minutách. Po skvělém závěru a trefách Patrika Švantnera zaslouženě brali tři body.

Od počátku byli aktivnější hosté a mnoho nechybělo, aby jihlavský Pavel Svoboda po pěkné akci otevřel skóre již v 9. minutě. Domácí si vypracovali první nebezpečnou situaci v útoku až ve 24. minutě, kdy Patrik Švantner získal roh, ale ze standardky už nebylo nic. Naopak soupeř z Vysočiny na konci úvodní půlhodiny znovu zahrozil z trestného kopu, naštěstí pro domácí Patrik Fiala pálil vedle.

S přibývajícím časem se Jihočeši probírali z letargie a připravili si několik možností ke skórování. Jenže Filip Vaněk z trestného kopu trefil zeď a Jakub Hric zblízka hlavičkoval do náruče brankáře Jana Kotnoura. Ve chvílích, kdy se domácí rozjížděli, nastal pro ně kritický okamžik. Nejnebezpečnější hráč hostí Davit Sargsyan z levé strany poslal míč do pokutového území Dynama a jeho spoluhráč Pavel Svoboda pohotovou střelou zaznamenal vedoucí gól.

Rozhodlo nadšení a bojovnost
Po změně stran už chyběl na trávníku pendl z A-týmu Jan Hála, jehož pro svalové potíže nahradil Marek Smetana. Jihlavský Jan Záviška razantním nápřahem protáhl gólmana Nicolase Rotbauera, postupně však nabíral na obrátkách domácí tým. Budějovičtí mladíci – vydatně podporovaní z lavičky – vnášeli do hry potřebné emoce a stále častěji podnikali ofenzivní výpady. Centr Lukáše Bálka ale nenašel v šestnáctce adresáta, dalekonosná střela Michala Řezáče šla vedle a Filip Vaněk z trestného kopu znovu pálil jen do zdi.

Šanci měl i jihlavský Ladislav Kolčava, kterého posunul dopředu agilní Davit Sargsyan. Rozhodující momenty na sebe daly čekat do poslední desetiminutovky. Po akci Marka Smetany na pravé straně se dostal k míči v 81. minutě Patrik Švantner a nádherně se trefil do horní části soupeřovy branky.

Za dalších osm minut Michal Řezáč po trestném kopu zasáhl břevno, ale k malému vápnu přispěchal Patrik Švantner a nekompromisně uklidil míč podruhé do sítě. „Chtěli jsme potvrdit výkon z Brna, ale musím říct, že v první půli jsme hráli špatně. Nakonec rozhodlo nadšení, bojovnost a touha po vítězství. Oba naše góly byly krásné. Zasloužili jsme si vyhrát za ten závěr,“ projevil spokojenost trenér Petr Skála.

SK Dynamo Č. Budějovice – FC Vysočina Jihlava 2:1 (0:1)
Góly: 81. a 89. Švantner – 42. Svoboda. Rozhodčí: Váňa – Vodrážka, Pospíšil. ŽK: 2:1 (63. Frnoch, 82. Škoda – 88. Pěnkava). ČK: 0:1 (90. Pěnkava – druhá žlutá). Diváků: 90.

SK Dynamo: Rotbauer – Křiváček, Frnoch, Hric, Tomášek – Krejčí (58. Škoda), M. Řezáč, Hála (46. Smetana), Vaněk – Švantner, Bálek. Trenér Petr Skála.

Jihlava: Kotnour – Pěnkava, Vedral, Beseda, Fiala (88. Dujmović) - Kolčava, Vitásek – Záviška (83. Fikar), Šerý, Sargsyan - Svoboda (73. Lorenc). Trenér Jan Kameník.