Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Odcházející trenér Táborska Miloslav Brožek: Za dva a půl roku se v A týmu objevilo téměř 40 odchovanců

 
čtvrtek, 9. prosince 2021, 17:30

Táborsko – Trenér A týmu FC MAS Táborsko Miloslav Brožek zanechal během svého angažmá u Jordánu, které trvalo 2,5 roku, hlubokou fotbalovou stopu, ba přímo rýhu. Teď se s jihočeským týmem rozloučil, protože nabídka pracovat pro klub, jako je Slavia Praha, se neodmítá. Následující rozhovor je bilancí nejen úspěšného podzimu 2021, ale zároveň ohlédnutím za celou táborskou štací.

Pane trenére, máze za sebou dva a půl roku působení v Táborsku, odkud odcházíte pracovat pro Slavii Praha. Jaká směs emocí ve vás je, co převažuje?
Je to směs převážně pozitivních emocí, které mě provázely celým mým působením v Táboře. Jsem moc rád, že odcházím v době, kdy máme relativně dost bodů. Mám pocit úspěšně zakončeného angažmá. V Táboře jsem byl moc spokojen a jsem mu vděčný. Slavia je pro mě novou výzvou a posunem v kariéře.

Které fáze či údobí vašeho angažmá v Táborsku byly pro vás nejtěžší, které naopak nejradostnější a proč?
Nejtěžší bylo na počátku dokázat, že můžeme společně být úspěšní. Pak byl těžký první půlrok ve FNL, protože se tým stále měnil a nebylo jednoduché se s mladým týmem v soutěži prosadit. Posléze ale přišlo radostné období, zlepšené výkony a záchrana v soutěži, která byla pro další vývoj v klubu klíčová. Vždy mě také velmi naplňovalo, když se klub posouval v budování infrastruktury, viz areál na Soukeníku nebo posun hráčů do ligy a zapracování odchovanců.

Právě. Táborská fotbalová veřejnost často volá po tom, aby v A týmu nastupovali zdejší odchovanci. To se, myslím, podařilo. Pojďme tedy zapojení místních hráčů do A týmu konkrétně pojmenovat, popsat či vysvětlit.
Od počátku bylo cílem propojit A tým s akademií a B týmem. Tuto ideu jsme ještě podpořili vznikem tzv. Future týmu nejtalentovanějších hráčů z akademie. Je třeba si uvědomit, že zapojování odchovanců není samozřejmé. Trenér vždy chce být co nejúspěšnější, a to se někdy s touto myšlenkou nepotkává. Přesto si myslím, že jsem udělal pro zapojení odchovanců maximum možného a věřím, že tento trend bude pokračovat. Vedu si podrobné statistiky. Za dva a půl roku se v A týmu objevilo téměř 40 odchovanců. U některých z nich jsem přesvědčen, že se stanou v budoucnu tahouny týmu, tak jak se to podařilo například Markovi Ichovi.

Do Tábora jste i díky svým jazykovým schopnostem přivedl řadu cizinců, někteří rychle zmizel, jiní tu zanechali hlubokou stopu. Které příchody cizinců se povedly, které naopak nevyšly?
Samozřejmě, že jich více nevyšlo. Bez sofistikovaného scoutingu to ani jinak nelze. Je to často na doporučení a kvalita pokulhává. Přesto jsme si dali tu práci hráče z ciziny přivádět, zkoušet a starat se. Nakonec to přineslo ovoce jak sportovně, tak ekonomicky. Táborsko ukázalo, že s cizinci umí pracovat.

Považujete se, a nebuďte skromný, za spoluautora raketové kariéry Abdallaha Simy, který z Táborska zamířil poměrně rychle přes Slavii do Brightonu, resp. Stoke City?
Sima je taková anomálie mimo systém... (úsměv) Táborsko v tomto ohledu musí poděkovat svému vedení, agentovi panu Chrysostomovi a akademii ve francouzském Evianu, že se podařilo Simův příchod dotáhnout. Jsem moc rád, že jsme byli u toho, když se rodila hvězda, ale na tom má hlavní zásluhu Slavia. Naším cílem bylo hráče rozvinout pro ligu, viz hráči jako Condé, Tolno a další. Sima byl shodou okolností a kvalitou akcelerován naprosto neopakovatelně.

Jak byste popsal fotbalový projev FC MAS Táborska za vašeho trénování, jaký styl jste týmu ordinoval?
Všichni ví, že razím styl se dvěma útočníky, ale není důležité tolik rozestavení, ale způsob hry. V ČFL jsme se prosazovali dominantní, rychlou, aktivní hrou. Ale co nám stačilo v ČFL, to nám již nestačilo ve FNL. Kádr se neustále měnil a převažovali mladí hráči s potenciálem, ale ještě bez zkušeností nebo patřičné aktuální výkonnosti. Jsem moc rád, že jsme dali prostor mladým, kteří nám to posléze vrátili svou pracovitostí a postupně jsme se lepšili i na úrovni druhé ligy. Způsob hry se měnil v závislosti na možnostech a potřebách. Začali jsme více vycházet z obrany a zaměřili se na organizaci hry bez míče. V ČFL jsme míč drželi z více než 60 procent v téměř každém utkání, ale to se ve FNL změnilo. Prošli jsme tedy určitým vývojem. Dnes jsme bodově i sportovně zabezpečení, ale stále je co zlepšovat.

Srovnejte situaci A týmu Táborska na podzim 2020, kdy měl ve druhé lize 8 bodů, a na podzim 2021, kdy získal 22 bodů. Kde jsou příčiny změny?
Z bodového zisku jsem byl loni zklamaný, ale herně to vůbec nebylo špatné. Myslím si, že na začátku jsme měli málo sebevědomí a kvality. To se postupně začalo měnit a zjednodušeně lze říci, že jsme se naučili vyhrávat, přizpůsobili se úrovni soutěže a začali si více věřit. Hráči při tomto vývoji prokázali charakter. Minulý ročník byl pro hráče Táborska zlomový a oni ho zvládli.

Možná asi litujete toho, že tým nemá v aktuální podzimní tabulce více než 22 bodů, protože na to měl. Které zápasy vás mrzí, neboť jste v nich přišli o body? Mimochodem mužstvo doma poztrácelo 14 bodů.
Berme každý bod ve FNL s díky a nebuďme neskromní. Samozřejmě každý musí mít ty nejvyšší cíle. A my jsme měli možnost v rámci podzimu jít třikrát do špičky tabulky a ani jednou se nám to přes veškerou snahu nepodařilo. Na tom je vidět, že špička soutěže ještě není v našich aktuálních možnostech. Na druhou stranu jsme již získali kvalitu a respekt soupeřů, který jsem první půlrok ve FNL necítil. Tým mám velký potenciál se ještě zlepšit.

Shodneme, nebo neshodneme, že se Táborsku dlouhodobě nedaří najít střelce, aby dal za půlsezonu 5, 6 branek a za celou sezonu aspoň přes deset? Střelci jsou úzkoprofilové zboží…
Takzvaný sniper je na trhu hodně ceněný a my jsme dali prostor mladým útočníkům. Žádný z nich nepřicházel s pověstí střelce, ale hráče s dosud nerozvinutým potenciálem. Věřím, že každý z nich může dorůst ve výrazně gólového útočníka. Vše chce svůj čas, podmínky a také trochu štěstí…

V jakém mentálním, sportovním stavu předáváte tým svému nástupci, Sergejsi Golubevsovi, který byl vaším spolupracovníkem? Na co ho upozorníte, co on musí dále rozvinout?
Myslím si, že základní nastavení týmu je správné. Sergejsovi předávám pracovitý, charakterní tým plný potenciálu v čele s výborným Navrátilem, který tyto vlastnosti ztělesňuje. Na druhou stranu Sergejs je vzdělaný, již zkušený trenér, který bude chtít jít vlastní cestou, která může být ještě úspěšnější. Jeho výhodou je znalost prostředí. Přeji jemu a FCT co nejlepší výkony a výsledky. Už se těším na jarní sezónu, až se přijedu na svůj bývalý tým podívat…(úsměv)

Budete pracovat jako skaut pro Slavii Praha se zaměřením na Afriku. Může z vaší práce profitovat alespoň částečně i FC MAS Táborsko?
Moje pozice není vyloženě skaut a ani se tak nenazývá, ale pokud to bude ku prospěchu obou klubů, tak se FCT budu snažit pomáhat i v budoucnu.

Blíží se nový rok 2022. Co byste popřál hráčům týmu, svým spolupracovníkům v realizačním týmu, fanouškům, majitelům klubu?
Za dobu svého působení jsem kolem týmu poznal spoustu skvělých, přátelských lidí, kteří klubu opravdu přejí. Toto považuji za velmi důležité, a proto bych všem kromě zdraví a sportovních úspěchů popřál udržení skvělé pracovní atmosféry, kterou já jsem měl tu čest poznat. Na závěr bych chtěl spíše poděkovat vedení klubu za důvěru, kterou mi dali, hráčům za jejich přístup, protože hráči dělají trenéra, realizačnímu týmu za obrovskou pomoc a loajalitu, fanouškům za neutuchající podporu, i když se nedařilo a staré gardě nad lavičkami za schovívavost, protože zkušení vědí, že se musíme neustále učit. Speciální dík patří Petru Kolářovi, panu MUDr. Balíkovi a Martinu Bártovi, který bojuje s Covidem. Martine, brzké uzdravení!

Jak a kde budete slavit Vánoce? Co na nich máte rád, čemu se naopak vyhýbáte?
Vánoce mají v Čechách naprosto neopakovatelnou atmosféru, na kterou se moc těším. Já budu určitě vařit rybí polévku, smažit kapra a trávit čas s rodinou. Alespoň některý ze svátečních dní musím odložit telefon…(úsměv) Krásné Vánoce!

Napsal(a) Luboš Dvořák | Foto Jan Škrle
 


 

Reklamní sdělení

Reklama