Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vážím si toho, co tahle generace dokázala, říká po postupu trenér Včelnice Vajda

 
čtvrtek, 22. června 2017, 09:52

Sedmdesát let nehrála Nová Včelnice nejvyšší krajskou soutěž. Tak dlouho, že ani tamní si přebor nepamatují. Příští rok si po druhém postupu v řadě zkusí boj s elitními krajskými týmy mužstvo trenéra Radka Vajdy. Ten pracuje s generací výhradně včelnických odchovanců, kterou sám označuje jako výjimečnou. "Budeme sbírat zkušenosti, polovina tabulky by byla super," říká Vajda v rozhovoru pro Jihočeský fotbal.

Nová Včelnice se po 70 letech vrací do krajského přeboru, jaká k tomu vedla cesta?
Je možné, že se tu hrál před 70 lety krajský přebor. Ale když se člověk optá pamětníků, tak si to nikdo nevybavuje. Co je jisté, že v té době se Nová Včelnice nazývala Nový Etynk a kdo ví, jak byly jednotlivé soutěže poskládány. Třeba se z okresu postupovalo rovnou do kraje. My to tady všichni z Nové Včelnice každopádně vnímáme jako historicky první postup do KP (Nová Včelnice hrála v krajském přeboru naposledy v sezoně 1946/47 ještě pod starým názvem SK Nový Etynk., pozn. red.). A cesta, která k tomu vedla, byla samozřejmě složitá oproti loňskému jednoznačnému postupu z. I. B třídy. Máme velmi mladý tým složený pouze z našich odchovanců. Jen Jaroš, Petráš a Nebeský si v mládeži odskočili nasbírat zkušenosti do vyšších mládežnických soutěží. Ale kluci tady vytvořili výjimečnou partu, toužili po dalším úspěchu a ten sen si splnili.

O postupu jste definitivně rozhodli domácí výhrou proti Lokomotivě ČB, jak ten zápas vypadal?
Očekával jsem těžký zápas, především na psychiku. Lokáda měla formu jako hrom a osobně jsem viděl jejich domácí zápas s Veselím, takže jsem nepochyboval o její kvalitě. Obě mužstva chtěla hrát fotbal a to se divákům muselo líbit. Jenom je škoda, že takováto utkání nerozhodují zkušenější rozhodčí. Hlavní sudí poškodila nepřesnými výroky jak domácí, tak i hosty. Nám pomohlo určitě vyloučení soupeře, i když zpočátku to hosty paradoxně nakoplo, přehrávali nás a odměnou jim bylo snížení na rozdíl jediné branky. Druhý poločas už byl z větší části v naší režii a jen jsme čekali, kdy Budějovice otevřou obranu a začnou hrát na riziko. To se stalo a my přidali třetí rozhodující branku.

Jakou máte vizi pro první sezónu mezi krajskou elitou? Bude prioritou udržení soutěže, nebo po dvou výborných sezónách myslíte výš?
Zůstáváme nohama na zemi, chceme se v soutěži udržet, nasbírat potřebné zkušenosti. To neplatí jen pro hráče, ale i pro nás trenéry. Kdybychom se umístili v polovině tabulky, bylo by to super.

Budete i v přeboru vsázet na odchovance, nebo se poohlédnete po posilách?
Necháme to na těch, co si soutěž vykopali. Já klukům věřím a tu šanci si určitě zaslouží. Když bude třeba, zauvažovali bychom o posilách do jarních bojů v druhé polovině soutěže.

Vy u mužstva samozřejmě také zůstáváte, že?
Ano, zůstávám. Ještě stále cítím, že můžu kluky někam posunout, aby z nich byli lepší a zkušenější fotbalisté. A tak to asi cítíme všichni, co se kolem včelnického fotbalu motáme.

Letošní ročník jste ještě vyšperkovali výhrou v krajském poháru. Kam tenhle úspěch stavíte?
Získali jsme double a to se už nemusí nikdy opakovat, takže si všichni vážíme toho, že to tahle skvělá generace dokázala. Teď už se těšíme na atraktivního soupeře.

Mužstvo odehrálo soutěž i pohár přesvědčivě. Hráči musí být fyzicky velmi dobře připraveni. Bude atletické pojetí hry vaší hlavní zbraní v přeboru?
Většina hráčů byla a bude na tom fyzicky vždy dobře, když nepřijde nějaké zranění či omezení. Pak tu mám dva tři kluky, do kterých to nenatluču ani kladivem. Zároveň vím, že v KP budou všichni soupeři dobře připraveni a nebude to jenom o fyzičce a rychlosti. My musíme zapracovat na důrazu a taktice, o tom bude letní příprava.

Uzpůsobíte přípravu tomu, že se budete chystat na vyšší soutěž?
Zvolili jsme soupeře z krajské soutěže z Vysočiny Žirovnici a Pelhřimov, dále se utkáme s týmem z Rakouska na úrovní I. A třídy a pak máme turnaj v Černovicích. A jak to tak vypadá, odehrajeme před sezonou i pohárové utkání s divizním týmem.

Napsal(a) Martin Wipplinger | Foto Petr Vlasák