Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Karel Musil: Výsledek mnohdy neodpovídal naší hře, v tom byl pro nás fotbal krutý

 
pátek, 16. června 2017, 16:05

Jako hlavní trenér vede starší dorost U19 FC MAS Táborsko respektovaný Karel Musil. Fotbalová veřejnost ho zná jako někdejšího trenéra rezervy a juniorky českobudějovického Dynama nebo A mužů FC Písek. V Táborsku má za úkol vychovat mladé hráče pro první mužstvo. V uplynulé sezóně to měl těžké - musel se vyrovnat s celou řadou hráčských absencí.

Máte za sebou druhou sezonu s týmem U19 FC MAS Táborsko. V České lize staršího dorostu (ČLD) jste s ním skončil na 11. místě se 45 body. Jste spokojen, nebo ne? Mělo mužstvo na lepší umístění?
Mužstvo mělo na výrazně lepší umístění! Po podzimu jsme byli na šestém místě s 29 body. Absence hráčů (zranění a nemoci) a hlavně absence útočníků byly znatelné. Spokojenější bych byl, kdybychom byli v tabulce výše. Určitě na to mužstvo mělo předpoklady. Jsem o tom přesvědčen, neboť většina utkání byla vyrovnaná a rozhodovaly individuální chyby, které k tomuto věku patří. Já jsem byl spokojen hlavně s herní činností v útočné fázi, která měla kvalitu.

Jaký herní styl, fotbalovou filozofii či taktiku jste týmu vštěpoval?
Moje fotbalová filozofie je aktivní hra s míčem a atakem soupeře. Hráči musí mít z fotbalu radost, musí se jím bavit, těšit se z dobrých fotbalových situací a věřit si. A srovnat si to v hlavě. Potom jsou konkurenceschopní.

Jak moc těžká soutěž ČLD je, hrály ji Bohemians, Liberec, Dukla, Jablonec. Ve který herních dovednostech či přístupu jsou tyto týmy lepší než Táborsko?
ČLD je kvalitní soutěž. Každý tým ze špičky soutěže má své přednosti. Z každého utkání jsem si bral určité pohledy, které mě zaujaly. Tréninkem jsme se těmto pohledům dokázali přiblížit a vyrovnaná utkání s touto špičkou byla důkazem.

Tým měl být složen hlavně z ročníků 1998 a 1999, jenže nakonec musel být doplněn ročníkem 2000. Jak velkým handicapem bylo, že z dorazového ročníku 1998 vám zbyly jen čtyři hráči?
Výrazný handicap. Na podzim mužstvu výrazně pomohli, na jaře už ne. Tady svou roli splnil jen Vysušil. Z ročníku 1999 se hráči střídali, nikdo neměl stabilní výkonnost. Naskočili hráči ročníku 2000, někteří si vybudovali místo v základní sestavě (Schramhauser, Vozihnoj).

Osou týmu byl nebo měl být talentovaný ročník 1999. Jak naplnil, nebo nenaplnil vaše očekávání?
Osou týmu měl být ročník 1998, další ročník je měl doplňovat, vytvářet konkurenci v týmu. Postupně se někteří vypracovali v tahouny týmu. Ročník 1999 má své individuality, ale je to všechno o fotbalové práci a ne všichni to dokážou přijmout, kousnout se, více trénovat a dělat něco navíc.

Kdo tedy tým v sezoně táhl, kdo byli ti lídři, na které jste se mohl spolehnout?
Určitě Filip Vysušil, ostatní převyšoval ve všech aspektech. Na podzim Petr Sazma a naše útočná letka - Michal Kubec, Tomáš Postřihač, Michal Drs. Jenže ta se postupně zranila. Další je dokázali postupně nahradit, ale ne gólově. To nám výrazně chybělo na jaře. V záloze podávali výborné výkony Pavel Hrubý (hlavně na podzim) a Matyáš Dvořák, ale chyběla stabilní forma. Postupně se zlepšovali a vybudovali si místo v sestavě Schramhauser a Vozihnoj. Oba mají výborné předpoklady a chuť pracovat, což je důležité. V brance mi chyběla výrazná osobnost. Filip Matoušek v závěru sezóny tým podržel, ale to je málo. Všichni gólmani musí na sobě více zapracovat.

Samostatnou kapitolou jsou zranění, postupně jste přišel o Jíravu, Postřihače, Kubece, Sudu, Drse, občas kvůli trablům chyběli i Hrubý nebo Vysušil. Zažil jste někdy takový sled smůly a zdravotních výpadků?
Nezažil a stále o tom přemýšlím, hledám cestu, aby se to neopakovalo. Konzultoval jsem to s lékaři, rodiči, přemýšlel jsem o tréninkovém procesu, stravě. Musím říci, že v jiných klubech, kde jsem trénoval, jsem trénoval více. Tady jsem musel ubrat.

Vy jste v zimě na chvíli od mužstva odešel, ztratil jste chuť. Vyčítal jste mužstvu malé zapálení. Pak jste se vrátil. Na jaře už bylo vše lepší?
Odešel jsem, neměl jsem kladnou zpětnou vazbu. Jsem zvyklý dělat fotbal naplno. Ale to už je snad minulost… Jarní část nicméně nebyla podle mých představ. Mužstvo se potýkalo s problémy (už jsem zmínil zranění a nemoci), hráli jsme s výrazně mladým mužstvem, což se projevilo v některých utkáních. Sbírali jsme zkušenosti do další sezóny.

Na jaře jste odehráli velmi dobrá utkání s těžkými soupeři, jako Liberec, Jablonec, Slavia B, Dukla, Chrudim. Hrál v těchto zápasech tým podle vašich představ bez ohledu na výsledek?
Sehráli jsme výborná utkání, byli jsme vyrovnaným soupeřem. O výsledku rozhodly maličkosti. Ne vždy výsledek odpovídal naší hře, v tom byl pro nás fotbal krutý. Mě výrazně potěšila útočná herní činnost, která byla v určitých pasážích velmi kvalitní.

Asi vás mrzí vysoké jarní prohry s Bohemians 1905 a Pískem, ne?
Určitě. V těchto utkáních jsme působili velmi špatným dojmem. Pro mě to bylo vždy poučení, ze kterého jsem čerpal informace pro další práci.

Do přípravy s áčkem jdou hráči Vozihnoj (2000), Vysušil (1998) a brankář Zadražil (2000). Jakou jim dáváte šanci na uplatnění?
Čeká je ještě dlouhá cesta. Příprava s áčkem je jen začátek. Určitou šanci mají, ale musí tomu podřídit úplně všechno.

Přichází reorganizace a vzniká týmu U18, což vám komplikuje situaci, neboť hráčů ročníku 1999 je málo. Znamená to, že se bude hodně posunovat? A s tím souvisí otázka, zde budete u týmu U19 FC MAS Táborsko pokračovat?
Budu pokračovat. Mám na starost dorostenecká mužstva a B mužstvo mužů. Kádry musíme doplnit. Čeká nás sice těžká sezóna - vytvořit mužstvo U18 - ale já klukům včetně mých kolegů trenérů věřím. Chci najít a nastolit cestu, aby kluci z Táborska neodcházeli. Chceme se zaměřit na talentované kluky, kterým připravujeme speciální program Talent. V něm se nejedná jen o sportovní stránku. Je to běh na dlouhou trať. Důležitá je hlavně trpělivost, která mi někdy v určitých chvílích chybí. Věřím, že tady ji najdu.

Napsal(a) Luboš Dvořák/FCT | Foto Jan Škrle