Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Správně vedený a nastavený trénink, to je to nejdůležitější, zní z ProFútbolAnalytics

 
úterý, 1. června 2021, 15:33

Strakonice – V létě si fotbalové naděje ze strakonického okresu budou moct vyzkoušet španělskou fotbalovou školu, která proběhne v rámci červencového letního kempu. „V Junioru Strakonice pracují s mládeží velmi dobře a my se těšíme na vzájemnou spolupráci,“ říká Martin Mulač z ProFútbolAnalytics, jejichž analýzu používá přes 600 klubů a akademií.

Čím se váš kemp odlišuje od tradičních letních kempů u nás?
Odlišnost je dána již tím, že tréninky povedou pouze španělští profi mládežničtí trenéři s licencemi UEFA PRO a UEFA A. Většina ze zúčastněných dětí se teprve poprvé setká s touto možností a stejně tak na ostatních kempech, které tento rok realizujeme. Bude jich 8 v ČR a na Slovensku a budou opravdovým přínosem nejenom dětem, nýbrž i trenérům a klubům. Chceme dlouhodobou spolupráci, slýcháme, že Češi nebudou nikdy jako Španělé, nicméně víme, že mohou být ještě lepší.

Jak to myslíte?
My pracujeme šestým rokem s daty mládeže. Máme objektivní mezinárodní přehled a více jak 50 spolupracujících trenérů v každodenních trénincích. Vše konzultujeme a výsledky porovnáváme. Nejde jenom o testy, jde o komplexní pohled na hráče a jeho výkon a zlepšení. My Češi máme jednu obrovskou výhodu a to je zarputilost, soutěživost a smysl pro nadšení. Jsme v porovnání se Španěly ve výsledcích lepší v několika fyzických schopnostech. Chybí nám bohužel herní návyky, práce s míčem, správné rozhodování. To se dá natrénovat, ale jen ve věku 9-13 let. Správně vedený a nastavený trénink, to je to nejdůležitější.

Poprvé se představíte v jižních Čechách. Proč jste si vybrali zrovna Strakonice?
Našli jsme synergie jak s vedením klubu Junioru Strakonice, tak s předsedou OFS panem Zábranským. Velmi rád jsem přijal pozvání na VV OFS, kde se vše během hodiny domluvilo. Sledujeme kluby a jejich práci a víme, že v Junioru pracují velmi dobře a co je ještě lepší, neusnuli na vavřínech, mají objektivní výsledky a přesto projevili zájem. I zde jsme se sešli spolu s trenéry mládeže. A co bylo pro mě velmi potěšující, že se zúčastnil i trenér A týmu. Takto má fungovat klub. Tomáši Kostkovi patří velký respekt.

Jaký je momentálně zájem o kemp španělského fotbalu zájem?
Mám své odpůrce, ale i své příznivce. Kdo se zamyslí nad tématem a dá na stranu emoce, tak ocení mojí - naši aktivitu. ProFútbolAnalytics a Nový Fotbal - Nové tváře mají jasný program: Mládež a hlavně ta výkonnostní neboli Grassroots. Tato oddělení jsou z mého pohledu více jak 25 let opomíjená. Tenkrát ten rozdíl se světem nebyl tak markantní. Dalším problémem je určitá skupina trenérů, kteří i díky dohledu Unie trenérů mohou trénovat bez jakékoliv licence, což produkuje u dětí zlozvyky, nikoliv návyky, a o automatismech ani nemluvě. Stejně tak krátce získané licence Online či  C. To ve vyspělých zemích má úplně jiný parametr. Proto máme program na pomoc trenérům. Musí být jinak nastavena možnost pro trenéry, kteří chtějí a je jim dána cenová i časová dostupnost. V tomto doufáme na změnu ze strany Národní sportovní agentury. Metodika je velký problém, je úplně mimo a pouze pro vybrané a jak říká nový ředitel NSA pan Filip Neusser, ujel nám vlak. I výkonnostní mládežnické kluby z řad 101, tj. LFA, jsou-li příjemcem, musí dodržovat určitá pravidla, které FAČR musí nastavit, zejména přehled o výkonnosti svých hráčů, stejné testování všude.  Ze schůzky s panem Neusserem jsem nadšený. Je to mladý, zkušený a vzdělaný člověk. Přesně to náš sport potřebuje. Věřím mu.

S jakou kapacitou kempů počítáte?
Kempy již připravujeme na příští rok a blížíme se k patnácti. Ohledně kapacity jsme připraveni i na 200 - 300 hráčů, je potřeba jen více hřišť. Vždy jedno na maximálně 50 dětí. Náš partner na Slovensku zajistil na tento rok v jednom z klubů 120 mladých hráčů a dále se přihlašují. Samozřejmě pro kluby máme množstevní jiné ceny, ekonomika je samozřejmě jedním z faktorů. Naši ProFútbolAnalytics trenéři nejsou problém, je jich dostatek a kvalitních. Spolupracujeme s více jak 50 španělskými trenéry, kteří mají obrovské mezinárodní zkušenosti, ať už v akademiích bývalého hráče Realu Madrid Salgada, Barcelony v Dubaji, Číně, španělských prvoligových klubů. Příští rok přivezeme na každý kemp ještě mládežnickou kategorii - celý tým dle požadavku klubu. Tím dojde k úplnému propojení hráčů klubu s hráči španělského výběru. Moc se na to těšíme a již nyní to máme s Tomášem Kostkou předjedáno. O zájemce z řady dalších moderně fungujících klubů, kteří si to spojí spolu se svým letním soustředěním a přípravou, nebude nouze. Navíc reciproční výjezdy do Španělska na turnaje. To je naše cesta. V září budeme opět startovat na mládežnickém turnaji U9-U11 u Zaragozy, kde budou týmy jako Real Madrid, Barcelona, Villareal, Celta Vigo, Atletico Madrid, Real Zaragoza, Real Sociedad a výběry provincií. Tuhle nádheru ohledně složení doporučuji pro inspiraci vidět. Možnost zúčastnit se s klubovým týmem či výběrem se nabízí.

Naděje ze strakonického okresu budou trénovat tedy španělští trenéři?
Ano, pouze, jedná se o španělský kemp. S Tomášem Kostkou a s panem Zábranským z OFS jsme domluveni na předání metodiky pro všechny kategorie v různých obtížnostech. Také na workshopu-seminářích pro trenéry okresu to během tréninků vše uvidí, načerpají a vše probereme. To je jedna z cest posunout trenéry dopředu. Podpora. Není to jen o licencích, která je samozřejmě jedním z bodů kvality trenéra a předpokladem k lepšímu tréninku, ale také o zkušenostech. Věřím, že z tohoto kempu budou čerpat všichni. Celkově nabízím tento model fungování klubu i na FAČR, nicméně vidíte to složení tam nahoře na „baráku“, jak říká Karel Poborský nyní. Mají svou jistou práci, platy a Mulač jim tam něco vnucuje…

Na co se během těch pěti dní trénování zaměříte?
Téma tohoto roku při našich kempech je přechod do útoku, umění udržet míč pod tlakem (to má několik možností obtížnosti) a presink v útočné fázi. Fotbal se odehrává na 40-50 metrech. Viděli jste finále Champions League a práci trenérů Tuchela a Guardioly. Villarreal ukázal přednosti španělského fotbalu. Dá se hrát s odchovanci i na nejvyšší úrovni. Ale chce to novou krev do pozic FAČR do oddělení mládeže, nastavit koncepci, centrální metodiku, osnovu a bohužel nepracovat s lidmi, kteří jsou závistiví, nepřející a jde jim jen o peníze a teplá místa.

Dorazí na kemp nějací speciální hosté?
Nejde přeci o autogramiády nebo výlety po klubech a jejich muzeích. Děláme moderní fotbalový kemp, nikoliv fotbalový tábor s různými jinými programy. Příměstská forma je samozřejmě odlišná od kempu s ubytováním, kde celý tým žije pospolu, jako to máme v Roudnici nad Labem. Tam nám všechny děti tykají jménem, žádné tréňo, bereme je jako naší součást, fotbalisty se stejným cílem. Vyhrávat a mít radost z každé věci. Ukazujeme jim chyby, varianty řešení. Analyzujeme tréninky, co, proč, kdy. Důležité je připravit je na velký fotbal, včetně videorozboru. Umět se posouvat a vidět. To je cesta, kdy neodejdou v 15 letech pryč z fotbalu. Slýcháme nemáme děti, dorost, nechtějí u nás hrát. Ano, položte si otázku: dali jste jim kvalitní péči? Naučili jste je něco? Proč odešli? Teď je téma COVID 19, děti se nevracejí a budou výmluvy, že se již nevrátí… Trenér, který umí zaujmout, strach o své hráče nemá. A teď jsem opět ztratil pár sympatizantů. Nalejme si ale čistého vína.

Analýza a výstup by pak měly sloužit k tomu, aby se určil další způsob trénování v klubu?
Ano, nelze trénink přeci nastavit všem stejný. Přijít z práce a s píšťalkou přes pupek si stoupnout v pantoflích na hřiště a jít trénovat. Obhajovat se, vždyť to dělám zadarmo? To se nesmí nikdo divit, že mu děti odcházejí. To ať raději odejdou k jinému sportu. Téma tréninku je stejné. Každý den je jiný cíl, ale obtížnost musí být každému na míru. Máte čtyři skupiny hráčů ve svém týmu. Podprůměrný, průměrný, nadprůměrný a rozdílový. Každého musíte posunout v jeho výkonu a to každý rok. Proto děláme testy a analytiku. Ty ukáží na hráče, ale také práci trenéra. Osnova práce, monitoring testy. Bez tohoto to nyní ve světě nejde.

A co trénování dětí na vesnicích?
Někdo řekne, my jsme na vesnici a pro nás je důležité, že se děti hýbou. Těmto lidem je potřeba zakázat přiblížit se na hřiště, natož trénovat. Nemají u fotbalu co dělat. Nerozhodujme za děti, oni chtějí hrát ligu, reprezentovat. Neberme jim sen, vytvořme jim stejné podmínky jako ve velkých klubech. Výhoda je, že se následně nemusíte bát, že vám vezme hráče větší klub. Neodejdou. Není pravidlem, že větší klub pracuje lépe, bohužel větší klub hraje většinou vyšší soutěž. To je potřeba také změnit. Práce lidí na FAČRu je v tomto směru velmi důležitá. To chci změnit, pakliže dostanu mandát do VV FAČR. Bohužel vidíme, jak to vypadá. 101 klubů profi majitelů 1. a 2. ligy a talentovaná mládež obdrží 131 milionu korun ročně, cca 20.000 dětí má podporu, to si prosadila LFA. Dalších 370 hráčů z 9 RFA akademií nás stojí 52 milionů ročně, ale co zbytek ze 167.000 členské základny? 146.000 dětí je dáno napospas OFS, který hospodaří s ročním rozpočtem 350-500 tisíc. To je přeci špatně“ FAČR má 330 tisíc členů a z toho je 50 procent mládež a většina výkonnostní, nikoliv talentovaná, a RFA akademie. Věřím, že to pan Poborský již pochopil, jeho předvolební rétorika má známky, že se naším programem a zkušenostmi nechal inspirovat. A to mě opravdu kvůli dětem těší. Nyní sice bude vymýšlet svůj vlastní software, který doplní do Xps programu, naplnit data potrvá přes rok, dostane se pouze k národním výsledkům a zjistí to, co mi již dávno máme a víme. Navíc to bude stát velké peníze a čas. Nad čím se ale  pozastavuji, že Xps program používá ze 3600 klubů jen 900 klubů, cca 25 procent. Tady je něco špatně. Na celonárodní úrovni to musí být jasně nastavené a dané.

Ve čtvrtek proběhnou volby na FAČR. Kdo je vám z předsednických kandidátů bližší, Karel Poborský nebo Petr Fousek?
Ze začátku jsme dali podporu panu Fouskovi, to Karel asi ještě o kandidatuře neuvažoval. Mimochodem já byl první, kdo ji vyhlásil. Petr Fousek se na jaře přidal, ale následně a očekávaně vstoupil na loď fevolucionářů. Chápu, že pro něho bylo lehčí využít jejich marketingu, že vše spojené s Berbrem je špatné a získat volitele. On můj názor zná. Bohužel nebyly prezentovány všechny odposlechy z kauzy Berbr, možná dokonce ani z kauzy Pelta. Říkám, že volby by měly řádně proběhnout až v prosinci 2021 právě po zveřejnění odposlechů. Nároďák potřebuje také více klidu při šampionátu, nyní ještě ta situace, že zůstanou doma a budou létat do Skotska. Ihned se bude vše probírat v médiích, celý nový VV se s nimi nakvartýruje do letadla na utkání. Zákulisí hovoří o silných vazbách a propojení s přesahem „vysoko“. I sám „Velký Čáp“ Pelta to naznačil v jednom z rozhovorů. Řešení je posléze zbavit všechny podobné členství FAČR a tím se fotbal opravdu pročistí. Někteří kandidáti by nemohli ani kandidovat a někteří by nemohli být ani delegáty a voliteli. Nyní tedy Karel Poborský má pro mě malé plus, ale nesmí si nechat do práce mluvit lidmi, kteří 25 let sedí na Strahově a nesmí se bát razantních změn. Mou nabídku má. Volby nejsou o předsedovi, avšak tón bude udávat složení výkonného výboru a tam chci samozřejmě být a pracovat pro okresy i kraje v oblasti mládeže. Dohnat vlak co ujel. Zastupovat a zajistit lepší podmínky pro trenéry, umožnit vzdělávání a pomoci jim a tím i dětem. Je potřeba jasný model práce a to doposud nikdo z kandidátů neprezentoval. Zůstává otázkou, proč se odposlechy od novinářů a vrchního státního zastupitelství mají pustit na veřejnost až na podzim. Nemá přeci cenu znovu svolávat valnou hromadu...

PR text
 


 

Reklamní sdělení

Reklama