Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ondřej Prášil: Ti nejmladší to samozřejmě táhnout nemohou

 
čtvrtek, 24. listopadu 2016, 19:02

Po vydařené sezoně 2015/2016 vstupoval fotbalový klub FC Písek do nového ročníku s velkými ambicemi. Chtěl se pohybovat v horních patrech tabulky a neměl se starat o souboj na chvostu třetiligového pelotonu.

Domácí zápas patnáctého kola České fotbalové ligy mezi celky Písku a Záp rozdělil v polovině soutěžní ročník 2016/2017. Písečtí neudrželi podzimní neporazitelnost na vlastním hřišti v normální hrací době a v závěrečném utkání prohráli. Jak hodnotí podzimní sezonu trenér třetiligového mužstva FC Písek Ondřej Prášil? S jakými plány půjdou žlutomodří do zimní přípravy a co by chtěl písecký lodivod do jarní části zlepšit?

Podzimní část třetiligové sezony 2016/2017 je minulostí. Odehráli jste sedmnáct zápasů, na kontě máte dvacet bodů a jste na čtrnáctém místě tabulky. Jaké je vaše hodnocení?
„Z určitého pohledu je to zklamání, protože jsme všichni věřili, a před sezonou to tak vypadalo, že se budeme pohybovat v jiných patrech tabulky. Nakonec jsme si ten pomyslný kalich hořkosti vypili až do dna v posledním zápase. I s ohledem na naše závěrečné podzimní vystoupení se sezona hodnotí velmi složitě, ale tím správným pojmenováním, bych řekl, je zklamání.“

Počet bodů sice neodpovídá předsezonní představě, ale tabulka České fotbalové ligy je stále velmi vyrovnaná.
„My jsme dokázali zvládat domácí zápasy. Až kvůli tomu poslednímu jsme se v tabulce pravdy dostali na mínus čtyři body. To znamená, že je budeme muset dohánět venku a budeme se muset naučit na soupeřových hřištích body sbírat, což se nám dařilo na jaře předchozího ročníku. Ta ztráta na mužstva před námi není veliká, ale také na druhou stranu je to kousek. Byli bychom rádi, kdybychom se dostali výš.“

Před sezonou přišlo do Písku několik posil. Splnili hráči, kteří se v kádru objevili, očekávání?
„Asi ne úplně všichni. Nestavěl bych se k tomu tak, jestli splnili, nebo ne. My jsme se celý podzim potýkali s hledáním ideální sestavy. Snad jenom dva zápasy po sobě jsme hráli ve stejném složení. Jinak se sestava točila kvůli vynuceným i nevynuceným změnám. Každý z hráčů určitě odehrál nějaký dobrý zápas, ale nesešlo se to dohromady a netrvalo to delší dobu.“

Jediný fotbalista, který odehrál celý podzim bez střídání, byl Petr Řehák.
„Je to tak, odehrál všechny minuty. Ono to s tím souvisí. Na jaře předchozí sezony jsme neměli tak široký kádr a byli jsme paradoxně více stabilizovaní než teď, kdy máme osmnáctičlenný kádr. V zápasech to bylo cítit, že v průběhu celého podzimu jsme tu optimální sestavu nenašli.“

Na tiskové konferenci po závěrečném podzimním utkání naplno zaznělo, že kádr u Otavy je možná až příliš mladý a chybí mu zkušenosti. Je tento fakt jednou z příčin dosavadního projevu týmu?
„Myslím si, že ano. Tým jsme rozšířili o hodně mladé kluky. Přišli Míra Grobár, ten s námi už ale byl i dříve, Venca Hrachovec, Štěpán Hlinka či Jakub Šindelář a to jsou hodně mladí hráči. A ti, kteří už s třetí ligou zkušenosti mají – Lukáš Šlehofer, Venca Milec, Martin Voráček, Michal Rendla – asi neměli úplně tu nejideálnější sportovní formu, i když v některých případech hrála roli i zranění. Ti nejmladší to samozřejmě táhnout nemohou.“

V jarní části sezony 2014/2015 pomáhal v Písku se záchranou ostřílený Miroslav Slepička a ještě letos na jaře byl aktivním hráčem Jan Zušťák. Chyběl tedy někdo takový?
„Jde o to typ hráče, o kterého by se kluci mohli opřít v těžkých chvílích. My to máme tak, že když se nedaří, tak se nedaří celému týmu anebo se daří a hrajeme všichni. Výhodou hráčů typu Miroslava Slepičky či Honzy Zušťáka je ta, že ostatní kluci vědí, že když jim přihrají míč, dokážou získat například standardku nebo s balonem něco udělají, a to nám chybělo. Neměli jsme hráče, který by na sebe dokázal vzít odpovědnost celého týmu a být v daný moment rozdílovým. Zkušenost nám chybí.“

Jistě s tím souvisí i střílení gólů. Nejlepší písečtí střelci Martin Held a Lukáš Šlehofer mají na svém kontě po pěti brankách.
„Jsou to spojené nádoby. Vypadly góly Františka Němce a Filipa Řezáče, kteří byli nejlepšími střelci před rokem. Naši aktuální střelečtí lídři Martin Held a Lukáš Šlehofer mají navíc několik gólů z penalt. Těch branek ze hry jsme dali skutečně málo a držel nás takový hlad v úvodech zápasů, kdy jsme dokázali skórovat, ale i toto nás postupem času opouštělo.“

Pokud pomineme herně nevýrazný duel MOL Cupu v Sezimově Ústí, vstoupili jste do sezony parádním výkonem proti Varnsdorfu v rámci stejné soutěže. Ale pak přišlo ztracené utkání na půdě Vltavínu. Jak se úvodní prohra na rozpoložení týmu projevila?
„Když se podíváme, jak se celý podzim nakonec vyvinul, tak to s ním udělalo hodně. Především v následujícím zápase s Benešovem to bylo znát. Dostali jsme se do vedení, které jsme následně ztratili. První pro nás velice důležité domácí utkání jsme promarnili, protože jsme ve druhé půli nedokázali udržet vedení. Zanechalo to na nás stopu hned od druhého kola, protože jsme věděli, že budeme muset body dohánět venku. Dostali jsme se hned v úvodu do jakéhosi honění bodů a ony nepřicházely. Varnsdorf byl dobrý start, ale vše se rychle rozplynulo.“

Právě první domácí utkání s Benešovem musely rozhodnout až penalty, což je také jedna z bolístek píseckého áčka.
„První rozstřel s Benešovem jsme prohráli. Ve Štěchovicích jsme chtěli Kubu Rondzika vysvobodit, tak jsme ho minutu před koncem vystřídali. Ten tah vyšel, Lukáš Coufal chytil hned první penaltu, ale my jsme pak nedokázali dát dvě po sobě. Celý podzim jsem na tiskovkách říkal, že vždy se najde určitý detail, který nakonec rozhoduje – a to jsou právě i ty penalty. Lze si jimi pomoct, protože zisk dvou bodů z utkání není taková ztráta, ale my jsme ani tyto situace nedokázali rozhodovat. Nejsme schopní zvládat rozhodující situace – ať už jsou to pokutové kopy či vyložené šance.“

Velký bodový, ale také herní rozdíl je pozorovatelný při porovnání domácích a venkovních zápasů. Proč se na hřištích soupeřů nedaří?
„Stejně, jako jsme po celý podzim hledali sestavu, hledali jsme i systém a způsob hry. Několik zápasů jsme hráli na dlouhé míče, což jsme zjistili, že nám nejde. Začali jsme hrát kombinačně, kde je to zase o těch jednotlivcích. Hodně jsme se s tím prali. V domácím prostředí se nám celkem dařilo, ale venku ne. Tam, kde jsme si řekli, že můžeme hrát uvolněně, rozhodli protivníci zápas vždy hodně rychle a pak už to s hrou nemělo nic moc společného. Na jaře musíme vozit body i ze hřišť soupeřů.“

Ale šance na body zvenku byly. Například v Chrudimi nebylo daleko alespoň od jednoho, popřípadě dvou.
„Opět, první dvě šance jsme měli my. Neproměnili jsme je a Chrudim už ve druhém poločase byla lepší. Zápasy, které se daly zvládnout, tam byly. My jsme uhráli pouze jeden v Benátkách, což byl při pohledu na tabulku velmi důležitý duel.“

Na jaře se otočí pořadatelství. Týmy, které jste porazili doma, budete muset porážet i venku, nebo před vlastními příznivci vyzrát na celky většinou z předních pozic tabulky.
„Bude to určitě těžké. K nám přijede Olympia Hradec, Králové, Vltavín, Převýšov, Králův Dvůr, Jirny. Špička tabulky bude hrát na jaře u nás. O to víc musíme ve venkovních zápasech získávat body, protože nemůžeme jít do každého domácího utkání s vedoucími celky ligy, že je musíme porazit. Bylo by to těžké i pro hráče, protože s tím, že musíš, se nehraje dobře. Máme na to zimní přípravu, abychom se to naučili zvládat.“

Z pohledu do statistik je patrné, že jste dostali mnoho branek s nástupem do druhé poloviny zápasu. Celkem jich bylo pět mezi 46. a 50. minutou. To je bezesporu vysoké číslo.
„Je to dost. S realizačním týmem jsme si s tím vždy o poločase lámali hlavu. Zkusili jsme na kluky řvát, zkusili jsme být v klidu, zkoušeli jsme snad všechno. Byl to jeden z dalších důvodů celkového výsledku a další rozhodující detail. Například v zápase s Litoměřickem jsme po prvním poločase vedli 1:0 a po vstupu na hřiště jsme dokázali dostat gól. Pak se samozřejmě hraje hodně špatně, zvlášť když jsme byli v takovém psychickém rozpoložení. Hledáme cestu, aby když kluci vlezou po přestávce na hřiště, byli schopni hned hrát.“

Naopak, začátky zápasů měl tým dobré. Venku většinou obdržel branku až později a doma dokázal několikrát na soupeře velice účinně nastoupit.
„To byly především domácí zápasy, protože jsme do nich dávali hodně sil. Ono se to nabízí. Hrajeme v sobotu ráno a soupeři k nám cestují od brzkých hodin. Je to výhoda. Hodně trenérů hostujících celků zmiňovalo to, že hráči nejsou na zápas připravení a koncentrovaní. To je jedna z věcí, které se nám dařily.“

Blíží se konec roku a soutěžní sezona je ve své polovině. Jaký vás nyní čeká program a kdy zahájíte zimní přípravu?
„Do konce týdne budeme ještě trénovat. Budeme hrát fotbal a mluvit s hráči, aby se dokázali připravit na zimu. Budeme mluvit s panem Nouskem a panem Gornickým, protože předsezonní cíle byly jiné a musíme je přehodnotit. Ještě v prosinci se čtyřikrát sejdeme a pak nás na začátku nového roku čeká tvrdá zimní příprava – začínáme 9. ledna.“

V zimních přípravných zápasech narazíte na velice kvalitní mužstva. Budete hrát v Liberci a u Otavy přivítáte například Teplice, Znojmo či Vlašim.
„To je to, co jsme si vydobyli během jara, kdy ty ligové týmy s námi chtěly hrát a vybírají si nás za soupeře. My musíme udělat všechno pro to, abychom takové postavení a renomé neztratili.“

Co bude cílem zimního přípravného období a na čem budete pracovat?
„Budeme chtít tým nějakým způsobem oživit – především z pohledu zkušenosti. Bude to o hledání optimální sestavy, kterou musíme najít už v období přípravných zápasů. Úvod jara bude strašně důležitý. Chceme co nejrychleji opustit spodní patra tabulky a mít klid na práci.“

Dají se během přestávky očekávat změny v třetiligovém kádru?
„Já si myslím, že nějaké změny během zimy určitě přijdou. Vše se ale bude odvíjet od schůzky s vedením klubu.“

Napsal(a) Petr Brůha | Foto Jan Škrle