Divize: Čížová podlehla v boji o špic Motorletu, první tříbodový import k Malši

sobota, 22. dubna 2017, 22:02

Kvarteto jihočeských zástupců odehrálo své zápasy již v sobotu. První Čížová ve šlágru kola s třetím Motorletem Praha přišla o domácí neporazitelnost. Na rychlý gól Pražanů nedokázala ani přes velkou převahu a šance odpovědět. Smolný zápas sehrál Č. Krumlov v Rokycanech a z bitvy o „šest bodů“ vyšel naprázdno. Štěstí nepřálo ani Jankovu, který po sérii čtyř výher prohrál na Doubravce gólem z penalty. Venkovní prokletí konečně prolomilo Roudné. Z horké klatovské půdy veze tři body.

SOKOL ČÍŽOVÁ – FK MOTORLET PRAHA 0:1 (0:1)

GÓL: 5. MĚSKA.

ROZHODČÍ: ŠTEFAN – MACHYÝČEK, NAVRÁTILOVÁ. DELEGÁT: SÁDOVSKÝ. ŽK: 4:3 (NEČAS, NOVÁK, JANDA, JIROUŠ – LUKIČ, MĚSKA, KUČERA). DIVÁKŮ: 100.

ČÍŽOVÁ: SATRAPA – POHNÁN (82. ZIKMUND), NOVÁK, ROZHOŇ, HELD – ZAHRÁDKA, DVOŘÁK, POLODNA, NEČAS – JANDA, JIROUŠ. TRENÉR ZDENĚK STAROBA.

První Čížovou potkala další bodová ztráta. Po penaltové výhře s Ostrovem za dva body prohráli v utkání o čelo tabulky divize A s ambiciózním Motorletem Praha, který touží po postupu do třetí ligy. Pro něj to bylo v podstatě klíčové utkání jara, protože v případě porážky by byl tým bývalého kouče Slavie Martina Poustky ze hry o první příčku nejspíš venku.

Už v 5. minutě přišel klíčový a jediný gólový moment. Hosté zachytili odražený míč, Hájek vyslal na těžkém terénu dělovku na domácí branku, Satrapa stačil míč vyrazit do strany a dobíhající Měska už zamířil přesně.  A od té chvíle se Motorlet soustředil na bránění náskoku, Čížovští marně dobývali hostující branku. Pražané skóre udrželi a připravili Sokolu první domácí prohru v sezoně.

I přes porážku udržuje Čížová na špici čtyřbodový náskok. „Po celý zápas jsme měli převahu, ve druhé půli dokonce drtivou a zasloužili jsme si vyrovnat. Trefili jsme břevno, měli řadu standardek a bylo tam několik závarů před hostující brankou. Ale nebylo nám přáno. Kluci odevzdali maximum, nemůžu jim nic vytknout. Motorlet má dobrou obranu a byl šťastnější,“ uvedl trenér Čížové Zdeněk Staroba, který se musí obejít na delší dobu bez Tomáše Fenyka. „V úterý jsem byl pro něj v nemocnici. Má zlomenou lýtkovou kost a z těch variant, které se nabízely, to dopadlo nejlépe,“ dodal Staroba.

FC ROKYCANY – FK SLAVOJ Č. KRUMLOV 3:2 (2:1)

GÓLY: 1. CIBULA, 41. ČERNÝ, 71. KONČAL – 32. CARDA, 70. NOVÁK.

ROZHODČÍ: ŠULCOVÁ – ŠŤASTNÝ, KRUPA. DELEGÁT: MARTINEC. ŽK: 2:2 (PROCHÁZKA, ČERNÝ – SVOBODA, DUDÁK). DIVÁKŮ: 121.

Č. KRUMLOV: VOTÝPKA – KABELE, DUDÁK, SVOBODA, MRAVEC – PERSÁN, NOVÁK, WAGNER (67. NECKÁŘ), TŮMA – CARDA (83. ŠVEC), BERÁNEK. TRENÉR VÁCLAV DOMIN.

Obě mužstva si uvědomovala důležitost zápasu. V přímém boji o udržení šlo o hodně. Poraženému totiž budou tři body na konci soutěže citelně scházet. Krumlovští nevstoupili do utkání nejlépe, neboť už ve 44. vteřině inkasovali od Cibuly, který zaběhl za obranu a překonal Votýpku. Po půlhodině srovnal povedenou ranou z rohu šestnáctky Jiří Carda, ale krátce před přestávkou šly Rokycany znovu do vedení zásluhou Černého.

Hosté si vytvořili šance, ale se zakončením byli na štíru. Až v 70. minutě využil zaváhání domácího obránce krumlovský Václav Novák a zblízka překonal Vilda. Sotva se hosté doradovali, za dvacet vteřin nechali z protiútoku proběhnout k vápnu Končala, který měl dost času naštelovat si míč na levačku a trefou přesně k tyči zajistil Rokycanským vítězství. Nic na tom nezměnila ani závěrečná snaha slavojáků.

„Vypracovali jsme si dostatek příležitostí, abychom zápas rozhodli ve svůj prospěch. Chybí nám hráč, který by dokázal naše šance zúročit. Na druhou stranu pak lacino inkasujeme a draze za to platíme. Když už jsme aspoň vyrovnali, tak si necháme dát vzápětí třetí gól. Škoda ztracených bodů. Ale jedeme dál, budeme bojovat až do konce,“ uvedl trenér Č. Krumlova Václav Domin.

SK KLATOVY 1898 – MALŠE ROUDNÉ 1:2 (0:1)

GÓLY: 57. LUCÁK - 40. PÍŠA, 73. PRŮCHA.

ROZHODČÍ: NEHASIL – V. ŠTĚRBA, M. ŠTĚRBA. ŽK: 3:1 (RYBÁK, DOLANSKÝ, KOTRBA - MARKYTÁN). DIVÁKŮ: 120.

ROUDNÉ: HŘEBEJK – KÖSSL, M. OTEPKA, PRŮCHA – RŮŽIČKA (87. KOŘÍNEK), TUŠER, O. OTEPKA (93. VOGL), LERCH, L. VÁVRA (67. SAMEK) – PÍŠA, MARKYTÁN (90. VODÁK). TRENÉR RUDOLF OTEPKA.

Západočeši vstoupili do duelu podle očekávání aktivněji, ale jejich snahu po pár minutách muži trenéra Rudolfa Otepky uťali a sami si zvolili rytmus hry. To je ještě tlačila černá můra z Dobříše, ale tu rychle ze sebe setřásli. Pochopitelně sebevědomé hře nechyběly ani příležitosti, jenom jejich úspěšné zakončení pořád vázlo. Své by o tom mohl vyprávět třeba Dan Lerch. Takže na sebe vzal zodpovědnost po ukázkové akci kapitán týmu Jakub Píša. Ke konci poločasu po Markytánově centru do pokutového území, Tušer sklepl míč z první na volného Píšu, a ten ho naprosto bezchybně vyslal za záda brankáře Rojíka.

Klatovy sice po přestávce vyrovnali Lucákem po otočeném autu, když Roudenští čekali, že míč bude jejich. Něco podobného zažili druholigoví fotbalisté Dynama v utkání proti Baníku. Ale Jihočeši už byli rozjetí, a bylo na nich vidět, jak moc touží po třech bodech. A vytrvale šli za svým cílem. Jejich snahu nakonec přetavil v rozhodující úspěch po rohu O. Otepky zblízka hlavičkující Michael Průcha.

Vedení už si Roudenští nenechali vzít a těšili se z veledůležitého vítězství. „Před čtrnácti dny vyloupil Klatovy Krumlov, takže bylo jasné, že se na další Jihočechy domácí pořádně připraví. To budilo respekt. Ale kluky musím pochválit, rvali se od začátku a všichni máme radost, že se nám konečně podařilo prolomit prokletí deseti venkovních zápasů bez výhry. Jsem moc rád, že se střelecky prosadil Píša, potřeboval to. Myslím, že by se tyhle vydřené body mohly a měly pozitivně projevit hlavně v koncovce i v dalších zápasech,“ zmínil trenér Roudného Rudolf Otepka, jemuž nezkazilo radost ani to, že musel společně s asistentem Rezkem nuceně opustit střídačku.

SK SENCO DOUBRAVKA – SK JANKOV 1:0 (1:0)

GÓL: 45. PETERKA (11).

ROZHODČÍ: TALPÁŠ – JATI, TVRDÍK. ŽK: 2:2 (BRABEC 2x – FAJTL, BÜRGER). ČK: 1:0 (90. BRABEC). DIVÁKŮ: 150.

JANKOV: HEJNÍČEK – FAJTL, POPELKA (50. ŠEBELKA), KRONEISL, ZAJÍC – BÜRGER, MARŠÁN, KOLLÁR, RYTÍŘ (87. JIRKOVSKÝ) – VORÁČEK (68. MUŽÍK) - SMÉKAL (82. MAURER). TRENÉR IVO ČECH.

Západočeši byli od začátku aktivnější a častěji drželi míč na svých kopačkách. Ovšem obrana Jankova pracovala bezchybně a Hejníček to v brance všechno jistil. Když už ho ve 23. minutě po akci Brabce obešel Peterka a poslal balon do sítě, zastoupil ho v poslední chvíli Popelka a odvrátil nebezpečí na roh. Jenže v poslední minutě úvodní pětačtyřicetiminutovky se míč ve vápně odrazil na ruku Bürgera a kopala se penalta. Tu bezpečně proměnil Peterka.

I úvod druhého dějství patřil domácím, ale Jihočeši se dostávali do hry a také měli i optickou převahu. Při jednom z útoků se odehrála v pokutovém území domácích přibližně stejná situace, z níž se na sklonku prvního poločasu dostali do vedení, ale píšťalka rozhodčího tentokrát zůstala němá. Možná i proto se už skóre nezměnilo a Jihočeši vyšli na západě neprázdno.

Jankov musel po měsíci spolknout hořkou porážku. „Abych řekl pravdu, od Doubravky jsem čekal víc,“ poznamenal jankovský asistent trenéra Petr Maxa. „Naši kluci bojovali, na bod rozhodně měli. Jenže svoji roli sehrála i smůla hlavně v tom závěru prvního poločasu a nešťastná ruka, která domácím vynesla penaltu. Prostě byla, stalo se. V samotném závěru byl ještě po dvou žlutých kartách vyloučen domácí Brabec za zdržování, ale to pomoct nemohlo, bylo to pozdě. Musíme holt ty body nahradit jindy a jinde.“